Náš tým

 
Martin Ander, předsedaPedagog, konzultant komunálních projektů v oblasti moderní energetiky, odpadového hospodářství a zelené infrastruktury měst. V letech 2006-2018 působil jako zastupitel města Brna, z toho 8 let v pozici náměstka primátora města …

Martin Ander, předseda
martin.ander@zeleni.cz
732 565 042

Pedagog, konzultant komunálních projektů v oblasti moderní energetiky, odpadového hospodářství a zelené infrastruktury měst. V letech 2006-2018 působil jako zastupitel města Brna, z toho 8 let v pozici náměstka primátora města Brna pro životní prostředí a rozvoj města. Dříve pracoval čtyři roky v pozici ředitele Hnutí DUHA - Přátelé Země Česká republika. Je absolventem Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. V Institutu aktivního občanství se věnuje především strategickému rozvoji organizace.

Klára Berg, místopředsedkyně
mail@klaraberg.cz
736 435 829

Klára je členkou vzdělávacího kolektivu NaZemi, kde se věnuje transformativnímu vzdělávání v rámci programu Generace symbiocén. Založila vzdělávací studentský spolek Be International. V Institutu byla koordinátorkou a školitelkou Akumulátoru. Jako školitelka programu Erasmus+ a Evropských sborů solidarity spolupracovala s Domem zahraniční spolupráce, jehož hlavním cílem je usnadňovat mezinárodní spolupráci ve vzdělávání. V letech 2019 až 2022 byla v představenstvu evropské politické nadace Green European Foundation, zabývající se klimatickou změnou a sociální spravedlností.

 

Martina Dušková

Členka Institutu aktivního občanství, překladatelka a koordinátorka projektů IAO, se kterým spolupracuje od roku 2020. Organizovala tři ročníky Zelené letní školy ekologické politiky. Podílela se na přípravě online seminářů Zelené akademie, jejichž cílem bylo podpořit lidi, kteří aktivně prosazují nebo se chystají prosazovat zelenou politiku zejména na místní a krajské úrovni. V rámci spolupráce IAO s evropskou nadací Green European Foundation překládá publikace z angličtiny na různá témata, například Suroviny pro energetickou a digitální transformaci Evropy, Ekonomika v době klimatické hrozby, Města jako místa naděje a další.

Jasna Flamiková

Členka Institutu aktivního občanství, členka správní rady Nadace Veronica, lektorka, facilitátorka a koučka pro ženy, které mění svět.
Od roku 2006 je zastupitelkou městské části Brno střed. Zde se věnuje zejména oblastem životního prostředí, modrozelené infrastruktury, zklidňování dopravy a prostupnosti města a udržitelné dopravě. V letech 2014 – 2018 byla místostarostkou MČ Brno-střed pro dopravu, obchod, služby a životní prostředí. Důraz kladla na zapojení občanů do rozhodování. Třináct let pracovala jako ředitelka Nadace Veronica. Dobrovolnictví a ochraně životního prostředí se věnuje od svých patnácti let, kdy byla lídryní aktivit pro středoškoláky.

 

Miriam Macurová
akumulator.iao@gmail.com

Miriam je koordinátorkou a školitelkou dlouhodobého vzdělávacího projektu Akumulátor, ve kterém sa snaží účastníkům představit transformační schopnost vzdělávání. Jako školitelka neformálního vzdělávání se věnuje tématům aktivního občanství a environmentálním tématům. Těm se věnuje také ve své práci v neziskové organizaci, kde působí jako vedoucí klimatické kampaně se zaměřením na environmentální politiku a zapojení veřejnosti do rozhodování.  

Zuzana Kašparová
akumulator.iao@gmail.com

Zuzana v IAO spolu koordinuje projekt Akumulátor. Lektoruje prevenci genderově podmíněného násilí v organizaci Konsent a patří mezi lektorstvo Domu zahraniční spolupráce, kde školí zejména v rámci programů Erasmus+ a Evropského sboru solidarity. Je spoluzakladatelkou feministického projektu Vyhonit ďábla, v jehož rámci kromě podcastu vytvořili také audiovizuální pořad Na Záchodcích pro ČT. Ve své občasné publicistické činnosti se zabývá zejména tématem spravedlnosti pro zdravotně postižené osoby a feminismu, což jsou pro ni společně se vzděláváním stěžejní témata.

Michal Berg
michal.berg@zeleni.cz
603 102 284

Michal Berg má background v IT byznyse, ale dlouhodobě se věnuje komunální i evropské politice v oblasti klimatu, lidských práv i veřejného prostoru. Působil i ve správní radě Green European Foundation. Jako konzultant pomáhá projektům v komunitní energetice nebo rozvoji neziskových organizací. Rád jezdí vlakem a píše o tom na blogu www.cestavlakem.cz.

Pavlína HořejšováČlenka Institutu aktivního občanství, spoluautorka iniciativy Neziskovky a byznys na jedné lodi, konzultantka a lektorka a spolumajitelka společensky prospěšného bikesharingu Rekola. Pavlína má za sebou zkušenosti z práce v neziskov…

Pavlína Hořejšová
pavlina.horejsova@gmail.com
777 133 936

Členka Institutu aktivního občanství, spoluautorka iniciativy Neziskovky a byznys na jedné lodi, konzultantka a lektorka a spolumajitelka společensky prospěšného bikesharingu Rekola. Pavlína má za sebou zkušenosti z práce v neziskovém sektoru, budování byznysu i z několika politických kampaní. Věří, že účinné společenské změny můžeme dosáhnout jedině tehdy, pokud se do ní zapojí lidé napříč politikou, byznysem i občanským sektorem, a IAO by měl být platformou, která jim tuto spolupráci umožní.

Tamara Kováčová
tamara.kovacova@gmail.com
603 942 437

Přes 10 let se věnuje advokačním aktivitám ve veřejném zájmu především na principu koordinovaného úsilí různých organizací a aktérů. Spolupracuje například s Asociací organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel (ASNEP) v podpoře uživatelů českého znakového jazyka při naplňování rovného přístupu ke vzdělávání nebo Stálou konferencí asociací ve vzdělávání (SKAV), kde podporuje úsilí směrem ke kompetenčnímu pojetí výuky. V minulosti spolupracovala s organizací EDUin, kde se advokačně podílela na podpoře otevřeného vzdělávání nebo iniciativě Vzdělávání především.

Verča vystudovala Produkci v kulturních a kreativních odvětvých na Ostravské univerzitě. Od roku 2012 se věnuje event managementu a koordinaci dobrovolníků v neziskové sféře. Díky svému angažmá v komunitním centru Industra v Brně, se dostala k organi

Veronika Cinková
cinkovav@seznam.cz
774 801 303

Verča vystudovala Produkci v kulturních a kreativních odvětvích na Ostravské univerzitě. Od roku 2012 se věnuje event managementu a koordinaci dobrovolníků v neziskové sféře. Díky svému angažmá v komunitním centru Industra v Brně se dostala k organizování desítek akcí pro veřejnost, včetně prvního Street food festivalu v Brně. Nyní komunitní manažerka, koordinátorka a produkční, která se dlohodobě věnuje organizování kulturních akcí, lokální politice a aktivismu. V současnosti pobývá v Ostravě, kde nejnověji pracuje na projektu Ostravského architektonického manuálu. Pro Institut aktivního občanství v roce 2024 koordinuje Zelenou letní školu Ekotransformace. 

Kateřina Rochová
kataroch74@gmail.com
773 131 005

Kateřina se 13 let věnuje porodní asistenci a z toho přes 10 let komunitní péči o matku, dítě a rodinu. Ve své praxi se zaměřuje nejen na porod a poporodní péči, ale také na doprovázení žen během těhotenství s cílem podpořit jejich fyzické a psychické zdraví umožňující fyziologický porod a šestinedělí. V této oblasti se neustále dále vzdělává a usiluje o systémové změny, které by umožnily dostupnost takové péče všem ženám v České republice. Kromě toho Kateřina už 5 let pracuje na vzniku centra excelence českého porodnictví a úzce spolupracuje s Porodním domem U Čápa.