Aktualita: Videa a prezentace z webináře Smart City a občanská věda k dispozici níže

Videos and presentations from the webinar Smart City and Citizen Science available to watch/download bellow

 

SMART CITY A OBČANSKÁ VĚDA:
jak moderní technologie v rukou občanů přispívají k čistějšímu prostředí

on-line konference s mezinárodní účastí proběhla v pátek 6. listopadu 2020, níže najdete odkazy na videopříspěvky, které v rámci webináře zazněly.

On-line konference s mezinárodní účastí nabídla představitelům místních samospráv, politikům, úředníkům, ale i akademickým expertům či praktikům z českých a slovenských měst příležitost podělit se o své zkušenosti a inspirovat se praxí ostatních měst.

Na konferenci vystoupili:

Richard Wouters (Wetenschappelijk Bureau GroenLinks, Utrecht) - autor publikace “A Charter for the Smart City“ ukáže, jak nás moderní technologie často staví před nová dilemata a jak lze k jejich zavádění přistupovat s cílem posilovat základní hodnoty demokratické společnosti.

Video (YouTube)

Alena Bartoňová (Norský institut pro výzkum ovzduší, Oslo) – ředitelka výzkumu kvality ovzduší z norského Osla představí na konkrétních příkladech z evropských měst, jak stále snadnější přístup k monitorovacím technologiím zvyšuje zájem lidí o čistotu vzduchu, který dýchají, a umožňuje výzkumným institucím i samosprávám měst zapojit širší veřejnost do řešení problému znečištěného ovzduší.

Video (YouTube), Prezentace (pdf)

Dana Mareková (právnička, občanská aktivistka, Bratislava) spojuje právo a environmentální kampaně a podělí se o zkušenosti ze Slovenska: Jak vypadalo a co přineslo měření kvality ovzduší, které realizovali před mezinárodním Clean Air Forem 2019 v ulicích Bratislavy. Co jím chtěli dosáhnout a jak reagovali představitelé města i státu. A také čemu by se chtěla příště vyhnout při podobné kampaňové aktivitě.

Video (YouTube), Prezentace (pdf)

Michal Šindelář (Nadace Partnerství, Brno) – expert na cyklodopravu prozradí, jak data sbíraná městskými cyklisty mohou samosprávy využít pro vytváření lepších podmínek pro jízdu na kole. Příspěvek naváže na seminář Data a cyklodoprava, který proběhl v červnu 2020 v Praze a shrne jeho nejdůležitější výstupy.

Video (YouTube), Prezentace (pdf)

Pořadatel:

Online konferenci pořádá Green European Foundation ve spolupráci s Institutem aktivního občanství a Wetenschappelijk Bureau GroenLinks za finanční podpory Evropského parlamentu pro Green European Foundation.

Principy Smart City

Lidé vynalézají technologie, které pak ovlivňují naše životy, společnost, a dokonce i naši etiku. Která rozhodnutí mohou lidé přenechat algoritmům? Komu patří data shromážděná pomocí senzorů v našich ulicích? Svěříme starost o seniory robotům? Tyto otázky se týkají nás všech. Vývoj nových technologií tak nemůžeme nechat pouze na inženýrech a manažerech. Nové technologie si žádají veřejnou debatu a demokratickou kontrolu.

Obce a města po celé Evropě se chtějí stát „chytrými městy“ (smart cities). Chtějí být průkopníky v použití velkých dat a chytrých informačních technologií. Tyto technologie – od senzorů přes různé algoritmy až po roboty – pozorují, rozhodují a jednají s jistou dávkou autonomie. Místní zastupitelé mohou mít potíže udržet tempo s technologiemi, které jsou ve městě či městem nasazeny. Může pro ně být obtížné vyhodnotit plusy a mínusy technologických inovací předtím, než jsou vyvinuty a zavedeny.

Chytré technologie nabízejí možnosti pro zvyšování kvality života ve městech, snižování ekologické stopy nebo vytváření nových městských společenství. Mohou však také představovat hrozbu pro občanské svobody a sociální spravedlnost. Koncept chytrého města (smart city) by tedy neměl být cílem sám o sobě. Město může být označováno jako „chytré“ jedině tehdy, pokud shromažďování dat a umělá inteligence budou řízeny hodnotami sdílenými místním společenstvím.

Předkládaný soubor Principů Smart City je založen na hodnotách demokracie, vzájemnosti, lidské důstojnosti, práva na soukromí, udržitelnosti a rovnosti. Na těchto principech musí podle nás chytrá města stát. Lokální politici i aktivní občané, kteří sdílejí tyto hodnoty, mohou využít principy představené v této publikaci, aby si udělali vlastní informovaný a morálně podložený názor na technologické inovace dotýkající se jejich komunit.

Publikace Principy Smart City (A Charter for the Smart City) je výsledkem série jednání u kulatého stolu, které se konaly v řadě evropských měst (od Brna po Oslo) a následných online diskuzí. Autoři tohoto dokumentu jsou vděčni více než stovce expertů, (lokálních) politiků a aktivistů, kteří s nimi sdíleli myšlenky a nápady. Pokud tato charta přinese „chytrým“ městům alespoň trochu moudrosti, stane se tak právě díky jejich přispění a pomoci.

Publikace v češtině, angličtině, němčině, francouzštině a holandštině je ke stažení zde.

 
Principy Smart City-cover.jpg

Publikace on-line

Publikace ve formátu pdf v češtině, angličtině, němčině, francouzštině a holandštině ke stažení:
ZDE.

DESET CHYTRÝCH OPATŘENÍ PRO SMART CITY

Jak může lokální politik uvést do praxe principy představené v publikaci Principy Smart City? Níže nabízíme několik příkladů. Podrobnosti i další inspirující příklady dobré praxe najdete na různých místech publikace v rámečcích.

1. Nastavit jasné systémové požadavky pro novou technologii: otevřený přístup, ochrana soukromí, energetická efektivnost a cirkularita.

2. Dohodnout vhodné podmínky pro spoluvytváření či vývoj nové technologie ve spolupráci se zaměstnanci a dalšími zainteresovanými osobami. Tyto podmínky musí platit jak pro město, tak pro společnosti a organizace, prostřednictvím kterých město realizuje své činnosti.

3. Vytvořit komisi pro hodnocení dopadu nové technologie, která bude městu poskytovat vyžádané a nevyžádané rady.

4. Dát občanům větší kontrolu nad jejich osobními údaji. Například tím, že se usnadní zavedení aplikace pro ochranu soukromí IRMA.

5. Zpřístupnit data shromažďovaná městem – s výjimkou osobních údajů – a učinit  z nich tak data otevřená. To stejné vyžadovat po firmách.

6. Zavést městskou horkou linku pro řetězové chyby. Díky ní by se měly opravit chybné údaje o občanech, které pronikly z jednoho počítačového systému do druhého.

7.  Přezkoumat algoritmy používané městem, aby se zabránilo jejich možným škodlivým efektům, například diskriminaci.

8. Použít inkluzivní výpočetní modely pracující s vysokou cenou emisních povolenek na vypouštění skleníkových plynů a jiných nepříznivých environmentálních efektů. Tím urychlit zavádění zelených technologií.

9. Zakázat používání kamer s automatizovaným rozpoznáváním obličeje ve veřejném prostoru.

10. Přiznat právo na smysluplný lidský kontakt všem občanům, kteří potřebují využívat služeb a péče ze strany města.

Toolkit for Action: Outsmart the Paradigm!

Publikace vydaná v rámci projektu Smart City ve spolupráci se sdružením CDN (síť mládežnických organizací zaměřených na podporu demokracie a ekologické politiky ve východní Evropě) poskytuje množství konkrétních rad a příkladů chytrého přístupu měst ve střední a východní Evropě.

Příručka v angličitně ve formátu PDF je ke stažení zde