Zelená letní škola

25. – 28. 7. 2024

Předklášteří u Tišnova

Program

čtvrtek 25.7.

17:30 – 18:30 večeře

19:30 – 21:00 Debata s Lenkou Brodbeck – moderuje Michal Berg

Lenka Brodbeck je zastupitelkou městské části Hamburk-Bergedorf, která se specializuje na práci s komunitami a dobrovolnictví. Věnuje se projektům v oblasti integrace lidí s migrační zkušeností na pracovním trhu, stárnutí mezi kulturami a podpoře sportovních klubů jako míst, kde se lidé potkávají. V roce 2024 byla oceněna Spolkovým ministerstvem pro rodinné záležitosti cenou Helen Weber. Tato cena je udělována komunálně činným političkám, jež se výjimečně zasazují o ženská práva a rovné příležitosti menšin. Debata bude v češtině.

pátek 26. 7.

7:30 – 8:30  snídaně

8.45 –  9:15 Seznámení se: kdo je na letní škole?

9:30 – 13:00  Komentovaná procházka a brigáda: proběhne ve dvou skupinách po max. 20 lidech. Jedna skupina je na procházce a druhá je na brigádě, pak se vymění.
Blok č. 1 9:30 - 11:00
Přestávka 11:00 - 11:30
Blok č. 2 11:30 - 13:00

Příběhy z Tišnovska: Komentovaná procházka – Tereza Kulhánková (NaZemi/Hojnost)

Jak se dělají lokální iniciativy v prostorách bývalého kláštera Porta coeli a jeho okolí? A čím žijí komunity kolem nich? O zkušenosti se vámi při malé procházce okolím podělí jedna z členek týmu, který provozuje ubytování v NaNebi. Tereza žije na Tišnovsku. Byla u zrodu první KPZky (komunitou podporovaného zemědělství) v okolí, zahradničí na komunitní zahrádce v Porta coeli, spoluzaložila neformální bioklub, z něhož vyrostl environmentální sociální podnik – bezobalová prodejna Tišnovská Spižírna. Pracuje v neziskové organizaci Hojnost, podílí se na životě Základní demokratické školy Colibri. V NaZemi je členkou facilitační skupiny a v NaNebi nejčastěji vaří. Její srdcovou záležitostí je provázení semináři community building.

Brigáda na zvelebení prostor kláštera: Pomáhací teambuilding – koordinuje NaNebi

13:00 – 14:30 obědová pauza

14:30 – 16:00 (paralelní program)

A) Jak se z lesa volá! – Jan Skalík (Hnutí DUHA)

Lidí, kteří vlastní les, je u nás téměř 300 tisíc. A přesto, když se chtějí zorientovat v džungli předpisů či možností, jak hospodařit bez úvěrů a bez chemie, jako by byli bez signálu. Přitom chránit lesní přírodu není taková věda: třeba stačí ve svém lese netlačit na pilu anebo právě naopak, při pařezení na ni tlačit víc, než je obvyklé. Tvořit les jinak, než je dnes běžné a třeba na tom i vydělat. Společně prozkoumáme příběhy několika majitelů a majitelek lesa, kteří se do toho pustili a podíváme se na to, co je těší a co je tlačí.

B) Šatník Vesna místo malých zázraků – Bára Antonová (Vesna)

Jak se centrum humanitární pomoci rodinám v nouzi a uprchlickým rodinám změnilo v re-use centrum vedené mnohonárodnostním týmem.

16:30 – 18:00 (paralelní program)

A) O stromech ve městě – Petr Palacký (radní MČ Praha 6)

Bojíte se, že jednoho dne přijdou bez ohlášení pracovníci s motorovými pilami a pokácejí statný strom ve vašem sousedství? Proč se vlastně stromy ve městech kácí a co s tím můžou občané dělat? Jakým způsobem jde zajistit, aby se ve městech sázelo víc stromů? Co pro to dělá samospráva a co byste pro to mohli udělat vy?

B) Sexuální práce a intersekcionální diskriminance: workshop se zaměřením na otázky migrace, obchodování s lidmi a genderové rovnosti v kontextu sexuální práce – Irena Ferčíková Konečná (ESWA)

“Na případu státních a obecních politik sexuální práce bych ráda vysvětlila širší problematiku intersekcionální diskriminace a co konkrétně znamená intersekcionální feminismus. Ráda bych se také dotkla různých politických přístupů, jejich základní logiky a předpokladů v přístupu k prostituci a také vysvětlila, jak různé politické frakce a strany přistupují k sexuální práci a prostituci. Zaměřím se na různé společenské otázky, jako je migrace, obchodování s lidmi a rovnost pohlaví v kontextu sexuální práce. Pozornost budu věnovat také mobilizaci komunit a hnutí zdola a tomu, jak rostoucí krajně pravicové a protigenderové hnutí získává stále větší moc v Evropě a co můžeme jako Zelení dělat.”

18:30 - 19:30 večeře

20:00 – 20:30 Společné zakončení dne a informace k sobotě

20:30 - Neformální společný čas

sobota 27. 7.

8:00 –  9:00 snídaně

9:15 - společné zahájení dne

9:30 – 12:30 (paralelní program)

A) Základy facilitace pro dobrou schůzku – Petra Frühbauerová (NaZemi)

Workshop zaměřený na nácvik praktických dovedností. V rámci workshopu se seznámíme se základními prvky facilitace. Budeme ohledávat facilitátorskou roli a přiblížíme si jednotlivé facilitační dovednosti, metody a nástroje užitečné pro přípravu a vedení pohodových a efektivních schůzek. Vytvoříme prostor pro zkoumání vlastních facilitátorských kvalit a limitů, včetně praktických nácviků facilitace.

B) Sebepéče k udržitelnosti: Jak o sebe pečovat s lesní myslí – Jasna Flamiková

Workshop v přírodě, jednoduchá cvičení nefyzického charakteru k obnově našich sil a načerpání klidu.  

13:00 – 14:30  obědová pauza

14:30 – 16:00 (paralelní program)

A) Živý region – Michal Bajgart (Hnutí Duha)

Přednáška o komunitní spolupráci od budování Jedlého parku v Brně po projekt Živý region a možnosti lokálního odbytu produkce.

B) Jak udělat dobré farmářské trhy –  Kateřina Zukalová

Zkušenosti z téměř patnáctiletého pořádání farmářských trhů na malém městě: jak mohou lidé, radnice i producenti přispět k tomu, aby trhy přinášely to, co se od nich očekává.

16:30 – 18:00 (paralelní program)

A) Urbanismus a filosofie města – Vladan Klement (ČVUT)

Přednáška o vztahu technologií, urbanismu a politické moci.

"Letní škola zelené transformace otevírá prostor pro zkoumání inovativních a originálních myšlenek. Můj příspěvek se ale zaměří na něco jiného: na koncept zelených utopií, a to jak z perspektivy francouzských utopistů 18. století, tak možné paralely vybraných českých urbanistů druhé poloviny 20. století. Cílem je ukázat, že zdánlivě progresivistické ideje o udržitelném rozvoji a harmonickém soužití s přírodou ve městech nacházejí překvapivé paralely v myšlenkových proudech minulosti. Co je vlastně konzervativní a co je progresivní? I na tuto otázku se pokusím nabídnout možný pohled skrze pohled na současné myšlení o městě."

B) Fundraising pro začátečníky i mírně pokročilé - Vít Masare 

Spousta lidí má volné peníze. Máte nápad, jak jim dát větší smysl ve vašich rukách? Během workshopu dáme dohromady potřeby, které chcete penězi podpořit, sepíšeme si, kde nejsnáze podporu hledat, probereme + a - různých metod, vyzkoušíme si oslovení potenciálních investorů/dárců a nezapomeneme ani na nutné udržování vztahu s dárci, právní, účetní a technické náležitosti. Netřeba vymýšlet kolo. Základ je dávat najevo, že peníze potřebujete/chcete.

18:30 – 19:30 večeře

20:00 – 21:30 Společné ukončení dne a posezení u ohně

neděle 28. 7.

8:00 –  9:00 snídaně

9:00 – 12:30  Open space – příležitost nabídnout vlastní témata od účastníků a účastnic akce

12:30 – 13:30 oběd

14:00 odjezd


Zelená letní škola EKOTRANSFORMACE 2024 je pořádána Institutem aktivního občanství a financována nadací Heinrich Böll Stiftung.