Akumulátor 2017/18 bude! Chceš být jeho součástí?

akumulator-logo

Přihlášky spustíme v srpnu 2017. Máme ti napsat, jakmile spustíme přihlašování? Klikni sem a dej nám emailovou adresu, na kterou ti informaci o možnosti přihlašovat se máme poslat.

Dokážeš si své okolí a politiku představit jinak? Staň se jedním z 20 mladých aktivních lidi z Česka ve věku 15 až 23 let a přihlas se na Akumulátor! Zúčastni se pěti víkendových školení v různých koutech ČR a vydej se na mezinárodní exkurzi do Bruselu. Nepotřebuješ životopis plný zkušeností, důležitá je chuť měnit věci kolem sebe. Začínáme na začátku podzimu 2017, na jaře 2017 se potkáme v Bruselu s mladými lidmi z Finska, Maďarska a Chorvatska, kteří procházejí podobným školením jako je Akumulátor. Na to jak vypadaly uplynulé ročníky, se můžeš podívat na aktivniobcanstvi.cz/rocnik-15_16.

Co se na Akumulátoru můžeš naučit

◊ Jak na lokální, celostátní i evropskou politiku a aktivismus. Politické systémy a instituce prozkoumáme společně s politiky, aktivisty, novináři a experty, kteří za námi přijedou na školení a nebo je potkáme v Bruselu.

◊ Probudíme tvůj smysl pro iniciativu a podpoříme tvé občanské schopnosti v oblasti aktivismu, práce v týmu, vedení kampaní či práce s médii.

◊ Zaměříme se na průřezová témata, jakými jsou lidská práva, podpora obnovitelných zdrojů energie, ochrana životního prostředí, participace veřejnosti na rozhodování, inkluzivní vzdělávání, migrace a ochrana menšin, místní referenda a další.

Jaké jsou podmínky účasti

◊ nepotřebuješ životopis plný zkušeností, důležitá je chuť být iniciativní

◊ věk 15 – 23 let

◊ žiješ v ČR (ale nemusíš mít v Česku trvalý pobyt ani občanství)

◊ musíš se zúčastnit všech fází školení, tedy pěti víkendových školení v ČR (termíny zveřejníme spolu s přihláškou v srpnu 2017)

◊ udělat v období mezi školeními něco pro své okolí. Příklady praxí z minulého roku jsou tady.

Pokud existuje překážka, která by ti mohla bránit v účasti na projektu, napiš nám a my přizpůsobíme program a podmínky tak, aby ses mohl nebo mohla plnohodnotně zapojit.

Akumulátor realizuje Green European Foundation s podporou Institutu aktivního občanství a s finanční podporou Evropského parlamentu a jednotlivých dárců. Na tobě bude zaplatit si dopravu po Česku na místa víkendových školení (vždy v blízkosti krajských měst, dostupná vlakem, autobusem a MHD). Nechceme ale, aby se cestovní náklady staly překážkou k tvé účasti. V případě potřeby s těmito náklady pomůžeme.

Udělejte si představu o tom, jak vypadal program ročníku 2016/17:

1. Akumulátor komunální, 28. 10. – 30. 10. 2016, u Brna – Ekocentrum Švýcárna)

Během úvodního víkendu půjde především o komunální politiku. Jak funguje? Jak ji mohu jako mladý člověk ovlivnit? Jaká třaskavá témata hýbou mým městem a mou komunitou? Nezůstaneme jen u teorie, ale přivítáme i hosty přímo z kvasu komunální politiky.

Po tom co se společně seznámíme, si na úvod také nadefinujeme, jaké nástroje je možné na místní úrovni užívat a jaké výhody a nevýhody to obnáší. Kandidovat ve volbách nebo rozjet občanskou kampaň? Nebo snad přišel čas na akci viditelnou v ulicích? To je oč tu běží!

Začneme tě zde také připravovat na tvou praxi, kterou během Akumulátoru uskutečníš. Ano, sám budeš mít možnost ovlivnit své okolí a my tě v tom podpoříme.

2. Akumulátor celostátní a evropský, 9. 12. – 11. 12. 2016, Penzion Milča, Kokořínsko

Tématem druhého víkendu je celostátní politika a Evropská unie. Může to znít odtažitě, nečekej ale power-pointové prezentace a statistické údaje.

Řekneme si, jak ovlivnit celostátní politiku, potkáme se se senátory. Povedeme otevřenou debatu o kladech i záporech EU. Připojí se k nám hosté z Bruselu, kteří nám umožní nahlédnout do evropské politiky a fungování institucí. Toto setkání nás zároveň připraví na jarní exkurzi do Bruselu.

Exkurze do Bruselu, konec ledna 2017

Aktivistický akumulátor se současně odehrává ve Finsku, Katalánsku, ČR a Maďarsku. Účastníci z těchto zemí se setkají na týdenní exkurzi v Bruselu. Budeme mít možnost nakouknout do zákulisí činnosti mezinárodních a evropských institucí a organizací, seznámit se a diskutovat s mladými lidmi z různých zemí.

3. Akumulátor aktivistický, 10. 2. – 12. 2. 2017, Kaprálův mlýn, Brno

Jaká hnutí hýbou Evropou nyní? Odkud čerpat inspiraci z minulosti? Radikalizuje se společnost? A jak je to s populismem? Přivítáme lidi, kteří mění svět z ulic. Budeme diskutovat nad konkrétními kampaněmi a příklady občanské neposlušnosti.

 4. Akumulátor praktický, 24. – 26. března, Parazoo, Vlašim

Dozvíš se o zkušenostech ostatních účastníků včetně těch z minulého ročníku. To je také skvělá příležitost, jak se nasíťovat na další aktivní lidi ve tvém okolí! Seznámíš se s novými nápady, jak ovlivnit či dokonce změnit, co tě pálí. Zde budeš mít možnost se také naučit zcela konkrétní a praktické dovednosti, které použiješ později ať už během praxe nebo tvých dalších aktivit.

Čtvrté školení ti umožní vše nové vyzkoušet. Zkusíme si mediální cvičení. Naučíš se, jak plánovat a řídit projekty a to hlavní: jak úspěšně pracovat v týmu.

5. Akumulátor a co dál?, 21. – 23. dubna, Praha

Posledním školením Akumulátor nekončí! Zaměříme se na plánování dalších aktivit, které už zvládneš jako mladý lídr sám/sama.

Kdo mě bude školit a jak

Program je postaven na setkáních s lidmi z praxe, tedy politiků, expertů a aktivistů, kteří budou na základě svých zkušeností seznamovat účastníky s politikou a veřejným děním. Školení i exkurzi budou facilitovat školitelé neformálního vzdělávání Klára Berg a Jakub Mácha, kteří několik let vzdělávají mladé lidi k aktivnímu občanství a sami jsou aktivisty a lidmi politickými. Po celou dobu nás bude podporovat také účastník minulého ročníku Akumulátoru Matěj Divecký.

Metody neformálního vzdělávání učí prožitkem a zkoušením nových věcí. Kombinujeme je tak, aby v nich každý našel svůj oblíbený styl učení. Navíc se účastníci učí od sebe, ze svých zkušeností. Neformální vzdělávání nevede jen k novým informacím, ale také k osvojení praktických dovedností a přemýšlení nad hodnotami. Neznámkuje se, nezná roli učitele, je dobrovolné a účastníci jsou sami zodpovědní za to, co se naučí.

Kdo mi školení platí a kolik si na něj budu muset přispívat

Akumulátor realizuje Green European Foundation s podporou Institutu aktivního občanství a s finanční podporou Evropského parlamentu. Na školení dále přispívají individuální dárci, na tobě bude zaplatit si cestování po Česku na místa víkendových školení. Exkurzi do Bruselu budou českým účastníkům financovat poslanci Evropského parlamentu.
Chceme Akumulátor udělat přístupný všem a zároveň tak, aby byl udržitelný a méně závislý na grantech. Účastnický poplatek proto necháváme na dobrovolné bázi zcela dle tvých možností. Jeho výši nám můžeš napsat v přihlášce, částka ale nijak neovlivňuje výběr účastníků.

Musím se po školení stát členem politické strany?

Účast na školení není podmíněna politickou legitimací! Do Strany zelených ani jiné politické strany vstupovat v žádném případě nemusíš a působení v žádné politické straně není výhodou pro výběr účastníků. Školení organizuje Institut aktivního občanství, který spolupracuje s politiky a političkami Strany zelených v tématech zapojování občanů do rozhodování obcí, ztransparentnění místní veřejné správy, podpoře žen v politice a dalších tématech “zelené politiky”. Zelenou politikou nemyslíme jen ochranu životního prostředí, ale i alternativní ekonomické přístupy, témata sociální, dopravní, lidsko-právní a další aktuální věci. Na školení se potkáš převážně se “zelenými” politiky a experty, tedy lidmi, kteří usilují o kvalitu života lidí a rozvoj občanské společnosti.

Jak se mohu přihlásit a kdy se dozvím výsledky

Přihlášky spustíme v srpnu 2017. Máme ti napsat, jakmile spustíme přihlašování? Klikni sem a dej nám emailovou adresu, na kterou ti informaci o možnosti přihlásit se máme poslat.

Na koho se mohu obrátit s dotazy

Klára, Jakub a Matěj ti odpoví na jakékoliv dotazy na emailu akumulator@aktivniobcanstvi.cz, případně na čísle +420 732 769 512 (Jakub).

iao-blackGEF_300dpi_cmyk