Změna začíná tím, představit si tento svět jinak. My ti pomůžeme si nejen představovat ale i konat. Jak myslet systémově a proč jsou důležité zelené hodnoty? Jak ovlivňovat a měnit své okolí nebo jak se dostat do Bruselu? Jakou paletu nástrojů lze využít při vstupu do veřejného prostoru?

Staň se jedním*jednou z 15 mladých aktivních lidí ve věku 18 až 24 let a přihlas se na Akumulátor! Nepotřebuješ životopis plný zkušeností, důležitá je chuť měnit věci kolem sebe. Čekají tě tři víkendová školení a šestidenní studijní cesta do Bruselu. Staneš se navíc členkou*nem široké alumni sítě, ve které jsou všichni bývalí účastníci*nice, kteří se dnes často věnují aktivismu, politice či jiným zajímavým aktivitám. Společně pořádáme každé léto velký alumni víkend, kdy se sejdeme, abychom sdíleli své zkušenosti, společně snídali a povídali si. <3 Podcast s některými z bývalých účastníků a účastnic najdeš ZDE

Letošní Akumulátor začínáme víkendem na konci října 2023, na jaře 2024 se potkáme v Bruselu s mladými lidmi z Finska, Litvy, Lotyšska, Španělska, Polska a Chorvatska, kteří procházejí podobnými školeními jako je Akumulátor. Na to, jak vypadaly uplynulé ročníky, se můžeš podívat ZDE

 

Co se na Akumulátoru můžeš naučit

  • Jak ovlivňovat veřejný prostor prozkoumáme společně s aktivistkami, akademiky, expertkami a političkami, kteří za námi přijedou na školení a nebo je potkáme v Bruselu.

  • Probudíme tvůj smysl pro iniciativu a podpoříme tvé schopnosti v oblasti aktivismu, systémového myšlení a vedení kampaní. Společně projdeme celou škálou přístupů a nástrojů, kterými lze transformovat svět kolem. Důležité je pro nás spojení teorie s praxí.

  • Mimo praktické dovednosti se tematicky zaměříme na důležitá průřezová témata, jakými jsou třeba aktivismus, politická ekologie, systémové myšlení, feminismus, klimatická spravedlnost a další

Jaké jsou podmínky účasti

Pokud existuje jakákoli překážka (například finanční, zdravotní či jazyková), která by ti mohla bránit v účasti na projektu, napiš nám a my přizpůsobíme program a podmínky tak, aby ses mohl nebo mohla plnohodnotně zapojit. Akumulátor je otevřený všem mladým lidem, a to i těm s jakýmkoliv znevýhodněním.

  • nepotřebuješ životopis plný zkušeností, důležitá je chuť být iniciativní a aktivní

  • věk 18 – 24 let (doporučeně)

  • žiješ v ČR (ale nemusíš mít v Česku trvalý pobyt ani české občanství)

  • musíš se zúčastnit všech fází školení, tedy třech víkendových školení v ČR a týdenní exkurze do Bruselu a denní přípravy na ni. Součástí Akumulátoru je také e-learningový kurz EU for beginners, věnující se politikám EU. Termíny všech fází školení najdeš níže.

Přihlaš se ZDE do 27. srpna 2023!!

 

Kolik to stojí?

Naším cílem je, aby se Akumulátoru mohl zúčastnit opravdu každý, nezávisle na finančních možnostech. Přesto jde o poměrně nákladné školení. Prosím, zvaž tedy, jaké jsou tvé osobní možnosti finančního přispění na realizaci Akumulátoru. O výši svého příspěvku nám dáš vědět při vyplňování přihlášky ZDE. Zbylé prostředky až do výše 100 %, které si nemůžeš dovolit, může hradit Institut aktivního občanství. Výše příspěvku ale nemá žádný vliv na to, zda tě na Akumulátor vybereme.

 Program 2023/24

Akumulátor se skládá ze tří víkendových školení a samostatné přípravy na tato školení. Součástí je také týdenní studijní cesta do Bruselu, které předchází e-learningový kurz EU for Beginners a přípravné jednodenní setkání, které proběhne v týden před návštěvou Bruselu.

  

1. Akumulátor, 20. – 22. 10. 2023, Centrum Veronici, Hoštětín

CHYBA V SYSTÉMU: Jak to změnit?

(Tento víkend je financovaný Green European Foundation)

Během prvního víkendu se seznámíme a nastavíme si, jakým způsobem chceme spolu celý Akumulátor pracovat. Budeme sdílet své očekávání, obavy, zkušenosti a motivace. Pokusíme se zkrátka vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém se budeme cítit dobře. 

Dobu, ve které žijeme, označujeme různě. Společným jmenovatelem je však často slovo “krize”. Mluvíme o krizi klimatické, ekonomické, globální, energetická ale také o krizi imaginace. Během prvního víkendového školení se budeme věnovat tak trochu všem výše jmenovaným. S pomocí metod neformálního vzdělávání se společně zkusíme zamyslet nad tím, jak spolu jednotlivé krize souvisí a pokusíme se zkoumat problémy na úrovni systému.

Na základě prohlubování schopnosti myslet systémově se pokusíme porozumět základním pojmům, se kterými budeme pracovat i během dalším víkendů. Budeme se bavit například o kapitalismu, ale také globalizaci či kolonialismu.

Na konci víkendu bychom měli mít sjednocenou úroveň znalostí, vyjasněné sdílené hodnoty a prohloubenou schopnost systémového myšlení.

2. Akumulátor, 24.-26.11.2023, Ubytovna ČSOP, Vlašim

ENVIRONMENTÁLNÍ HNUTÍ: Odkud a kam?

(Tento víkend je financovaný Green European Foundation)

Od teorie k praxi. Nejprve si vyjasníme teoretické kořeny politické ekologie, potom se vrhneme na aktivistickopolitickou praxi. Kdo jsou zelení aktéři*rky? Co a kdo všechno je zapojen do environmentálního hnutí? Jak se stát součástí změny? To všechno budeme řešit během druhého víkendu společně s konkrétním aktérstvem z environmentálních organizací a platforem, například Greenpeace, Fridays for Future nebo Re-set. Kromě aktivismu prozkoumáme i vody politiky se členkami tří poltiických stran - Piráti, Zelení a Budoucnost.

Závěrem se zaměříme na tvorbu kampaní. Na co si dát pozor? Jaká je dobrá praxe známých enviro organizací?

3. Akumulátor, 12.-14.1. 2024, Kaprálův mlýn (u Brna)

Proč GRL PWR nestačí a je budoucnost feministická?

(Tento víkend je plně financovaný HBS, Heinrich Böll Stiftung)

Náš poslední společný víkend budeme věnovat feminismu, genderu a intersekcionalitě. Co je to intersekcionalita a proč se bez ní nelze bavit o feminismu? Proč jsou hesla jako “girl power”, “girl boss” nebo “future is female” problematická? 

Občas máme pocit, že v době klimatické krize mohou ustoupit feministická témata do pozadí, avšak na workshopu o ekofeminismu se dozvíme, proč boj proti prohlubování klimatické katastrofy bez feminismu nepůjde. 

 

4. Příprava na studijní pobyt v Bruselu, únor 2024, jeden den (online nebo offline)

Hlavním tématem třetího víkendu bude Evropská unie. E-learningový kurz EU for Beginners, který je povinnou součástí Akumulátoru, nám sjednotí znalosti ohledně EU. A my tak budeme moci přejít rovnou ke kritické diskusi o jejích kladech, záporech a vztahu jejích politik s politikami ČR.

Na tomto setkání se budeme také připravovat na společný výjezd do Bruselu.

5. (BST - Brussels Study Trip) Studijní pobyt v Bruselu, 4.-8.3.2024

EUROPEAN GREEN ACTIVIST’S TRAINING - EGAT

Akumulátor se v různých podobách současně odehrává ve Finsku, Chorvatsku, Španělsku, ČR, Polsku, Litvě a Lotyšsku. Účastnícice z těchto zemí se setkají na týdenní exkurzi v Bruselu aby společně sdíleli poznatky z jednotlivých školení a společně nakoukli do zákulisí činnosti institucí Evropské Unie. Navštívíme Evropský parlament a setkáme se s lidmi, kteří na různých pozicích v Bruselu pracují. Dokonce i s několika poslancemi*ňkyněmi Evropského parlamentu.

Brusel ale není pouze o EU, a my tak budeme mít šanci poznat místní iniciativy a to, jak se dělá aktivismus zdola v místě, kde se evropská politika prolíná s tou belgickou.

Kdo mě bude školit a jak?

Školením i exkurzí do Bruselu tě provedou lektorky neformálního vzdělávání Zuzana Kašparová a Miriam Macurová. Obě se v poli alternativního vzdělávání pohybují již několik let a vzdělávají mladé lidi k aktivnímu přístupu k věcem veřejným. Samy jsou společensky angažované v tématech, která budou na školeních probírána. Obě byly členkami neziskové vzdělávací organizace Be International. Zuzana se věnuje feministickému projektu Vyhonit ďábla, je autorkou pořadu pro ČT “Na záchodcích”, angažuje se v aktivistickém crip kolektivu a lektoruje na volné noze, například sexuální výchovu nebo interkulturní kompetence. Miriam pracuje jako kampanierka a expertka na evropskou klimatickou politiku v Greenpeace, kde je také součástí environmentálního vzdělávacího programu. Program tak vytváří na základě reálných zkušeností z veřejného prostoru.



Program samotný je postaven na setkáních s lidmi z praxe, tedy političek*ků, novinářů*řek, expertů*tek a aktivistů*tek, kteří budou na základě svých zkušeností seznamovat účastníky*ce s politikou a veřejným děním.

Vedle workshopů a přednášek hostek*ů je pak program postavený na neformálním vzdělávání. Jeho metody jsou založené na práci ve skupinách s důrazem na iniciativu jednotlivce. Tedy to, co si z Akumulátoru odnesete, závisí na tom, kolik do školení dáte. Důležitou součástí vzdělávacího procesu je sdílení zkušeností a reflexe.

V neformálním vzdělávání se učí prožitkem a zkoušením nových věcí, nevede tak jen k novým informacím, ale také k osvojení praktických dovedností a přemýšlení nad hodnotami. Neznámkuje se, nezná roli učitele*lky, je dobrovolné a účastníci*ce jsou sami*y zodpovědní*é za to, co se naučí.

Rozvíjení schopnosti pracovat ve skupině je pro Akumulátor zásadní. Ačkoliv si nově nabyté dovednosti a znalosti odnáší každý sám, věříme, že schopnost kolektivní spolupráce je stěžejní při snahách měnit svět kolem sebe a při zapojování dalších lidí do budoucích aktivit.

Časté otázky

Je Akumulátor spojený se Zelenými nebo jinou politickou stranou?

Na Akumulátor přispívá Green European Foundation, tedy zelená politická nadace. V Bruselu tak potkáme představitele frakce Evropských Zelených (Greens/EFA) či jiných institucí na ně napojené. Politická strana Zelení Akumulátor nepořádá ani neplatí.

Na Akumulátoru chceme být transparentní, nikoliv neutrální, což u školení věnovanému politice ani možné není. Hosté*tky se svou činností progresivně věnují tématům jako jsou migrace, změny klimatu, lidská práva, feminismus, sociální problémy, kritické myšlení, tvorba kampaní a další. My samotné věříme v mezilidskou solidaritu a tomu přizpůsobujeme témata školení. 

Na Akumulátor se často hlásí mladí lidé naklonění zelené politice. V programu však vytváříme otevřené prostředí pro demokratické politické názory a dbáme na pluralitu názorů. Pokud jsi proti zelené politice naprosto vyhraněná/ý, může pro tebe být účast na Akumulátoru výzvou. Pokud tě však zmíněná témata zajímají, určitě je Akumulátor pro tebe.

Cílem Akumulátoru je představit mladým lidem paletu možností, kterými mohou ovlivňovat veřejný prostor a naučit je nástroje na změnu okolí používat. Pokud se rozhodnou pro politickou činnost, podpoříme je v tom. Není to však jediný cíl Akumulátoru. Stejně tak podpoříme ty, kdo se rozhodnou pro vstup do nějakého hnutí či neziskové organizace nebo jakkoliv jinak aktivně měnit své okolí.

Věkové rozpětí účastníků a účastnic je 18 až 24 let. Mohu se přihlásit i když je mi méně/více?

Uvedené věkové rozpětí je doporučené, pokud máš pocit, že je Akumulátor pro tebe a do věkového rozpětí nespadáš, napiš nám do přihlášky svou motivaci.

Jak je to na Akumulátoru s alkoholem a drogami?

Během programu je přísně zakázáno konzumovat alkohol nebo jiné omamné látky.

Jak se mohu přihlásit a kdy se dozvím výsledky

Do 27.srpna 2023 se můžeš přihlásit vyplněním přihlášky ZDE.  Do půlky září ti dáme vědět, zda jsi prošla*šel do druhého kola, kdy si budeme s vybraným účastnictvem volat přes Zoom. Ze včasných přihlášek děláme předvýběr již koncem srpna, proto příliš neváhej!

Na koho se mohu obrátit s dotazy

Zuzana a Miriam ti odpoví na jakékoliv dotazy na emailu akumulator.iao@gmail.com, případně na čísle +420 723174252 (Zuzana).

_____________________________________________________________________

Evropský Akumulátor (první dva víkendy) a Studijní pobyt v Bruselu včetně přípravy jsou organizovány a financovány nadací Green European Foundation s podporou Institutu aktivního občanství, za finanční podpory Evropského parlamentu.